Rekonesans na dachu ZSO

[ G A L E R I A ]

Janusz SP1TMN i Stanisław SP1MVV

Dnia 29 sierpnia 2014 r. p. Janusz Tylkowski SP1MTN, p. Stanisław Salamon SP1MVV oraz p. Szymon Grygowski SQ1SGR wizytowali na dachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących celem wyznaczenia miejsca na instalację anten krótkofalarskich. Dokonano wstępnych pomiarów i obliczeń.

... a może na komin

Na początku na masztach zainstalowane zostaną dwie anteny, pierwsza na pasmo HF (long wire), oraz antena kierunkowa typu (yagi) dual band na pasmo VHF i UHF. Antena ta zostanie przytwierdzona do urządzenia zwanego rotorem, który umożliwi sterowanie anteną zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej.

40 metrowa antena HF

Szymon Grygowski

Uczniowie II LO z wizytą w Elektrowni Dolna Odra


Uczniowie II LO w firmowych kapeluszach

W ramach projektu ARISS, projektu poszerzającego wiedzę uczniów z takich dziedzin jak: fizyka, elektronika, astronomia, informatyka i geografia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim udali się na jednodniową wycieczkę do największej elektrowni w naszym województwie. Celem wizyty było poznanie pełnego procesu technologicznego powstawania prądu elektrycznego, począwszy od składowisk węgla kamiennego a skończywszy na transformatorach generujących napięcie rzędu 400 kV.


generator prądu

Uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się pracy takich urządzeń jak: młyny węglowe, kondensatory pary wodnej, turbiny parowe, generatory prądu czy transformatory wielkiej mocy. Elektrownia Dolna Odra oprócz produkcji prądu elektrycznego wytwarza również energię w postaci ciepła, zaopatrując w nie m. in. Gryfino. Uczniowie zostali również poinformowani o niebezpieczeństwach i wypadkach, które mogą wydarzyć się na terenie elektrowni. Wyziębieni ale zadowoleni i pełni wiedzy wróciliśmy do Nowogardu.