Sprzęt do astrofotografii

Nasza szkoła poszerzyła asortyment oprzyrządowania astronomicznego w zakresie astrofotografii.

[1] Najważniejszym zakupem okazała się lustrzanka cyfrowa Canon EOS 1100D.

Canon EOS 1100D

[2] Następny element, niezbędny w połączeniu lustrzanki z teleskopem to pierścień pośredniczący T2 Ring umożliwiający wykonywanie zdjęć bezpośrednio w ognisku głównym teleskopu.

Pierścień pośredniczący T2 Ring


[3] Kolimator laserowy GSO to niezastąpione urządzenie do przeprowadzenia dokładnego ustawienia układu optycznego teleskopów systemu Newtona. Dzięki kolimatorowi proces ustawienia jest bardzo prosty i może ją wykonać w pojedynkę. 

kolimator laserowy GSO

Czytaj więcej: Sprzęt do astrofotografii

Zlot Krótkofalowców - Pszczelnik 2014

 [ G A L E R I A ]

Operatorzy szkolnej stacji klubowej p. Wojciech Breyer i p. Szymon Grygowski byli gośćmi drugiego regionalnego Zlotu Krótkofalowców, który odbył się w Pszczelniku. Przyjechała prawie setka krótkofalowców i osób towarzyszących. Pojawiły się też osoby z zagranicy.

Na spotkaniu można było podziwiać wóz szczecińskiego Urzędy Komunikacji Elektronicznej oraz samochód z radiostacją wojskową z klubu z Dębna. Odbyły się konkursy i losowania oraz takie atrakcje jak radiolokacja sportowa, szybka i wolna telegrafia. Można było również odwiedzić stoisko z antenami i akcesoriami.

 

Szymon Grygowski

 

Co raz bliżej do powstania Szkolnego Klubu Krótkofalowców

Szkolny koordynator projektu ARISS p. Szymon Grygowski otrzymał kolejny dokument, który uprawnia do używania radiowych urządzeń nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej radioamatorskiej. Tym dokumentem jest POZWOLENIE RADIOWE. Dokument ten zawiera takie informacje jak znak wywoławczy radiooperatora, moc z jaką może nadawać oraz termin ważności pozwolenia. Aby szkolna stacja klubowa mogła powstać musi mieć w swoich szeregach 3 radiooperatorów radiostacji. 

 

POZWOLENIE RADIOWE

Naszymi radiooperatorami będą: p. Janusz Tylkowski SP1TMN, p. Wojciech Breyer SQ1FYW oraz p. Szymon Grygowski SQ1SGR. Klub będzie funkcjonował pod nazwą Szkolny Klub  Radioastronomii  PZK ze znakiem wywoławczym SP1KMK (Klub Mikołaja Kopernika). Ostatnim etapem na drodze do powstania szkolnego klubu KF będzie wykonanie instalacji antenowej na dachu naszej szkoły. Czekamy na pierwsze łączności...

 

Szymon Grygowski

PROJEKT EDUKACYJNY - "FOTOGRAFIA ON-LINE"

[ G A L E R I A ]

Dnia 12 czerwca 2014 r. w sali komputerowej K1 grupa uczniów Gimnazjum nr 2 z klasy IIIB i IIE broniła projekt edukacyjny FOTOGRAFIA ON-LINE, którego tematyka wpisała się w działania projektu ARISS.

 
prelekcja Radka Gawrońskiego

Uczniowie w składzie: Radosław Gawroński, Rafał Kujawa, Jan Kargul, Paweł Józefiak, Hubert Fasuła, Szymon Bortnik, Szymon Gruchała, Jakub Dąbrowski, Adam Sędek, Łukasz Jarych, Mateusz Mikołajczyk pod opieką p. Szymona Grygowskiego zaprezentowali swoje dokonania w formie prezentacji multimedialnych w ramach projektów EARTHKAM i OBSERVING WITH NASA. Zespół jurorów składał się z p. Wioletty Jackowskiej i p. Katarzyny Wasyluk. W składzie obserwatorów znaleźli się uczniowie klasy IIIB.


Ostatnie przygotowania

Szymon Grygowski

Podkategorie