Konkurs Wiedzy o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS

[ G A L E R I A ]

27.05.2014 r. o godz.8.50 odbył się szkolny konkurs fizyczny dotyczący Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Układu Słonecznego. Tak przedstawiają się miejsca na podium.

I miejsce: Kuba Kaźmierowski I b

II miejsce: Ewa Dudzińska I  e

III miejsce: Antonina Misiewicz II e

Pozostałym uczniom, którzy przybyli sprawdzić swoją wiedze z tej dziedziny dziękujemy za udział w konkursie.

M. Kaczmarek

Prenumerata czasopisma "URANIA - POSTĘPY ASTRONOMII"

W ramach projektu ARISS nasza szkoła zaprenumerowała czasopismo astronomiczne URANIA – POSTĘPY ASTRONOMII. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

 

Poprzedniczką „Uranii” był kwartalnik „Uranja“ wydawany od listopada 1919 roku przez Koło Miłośników Astronomii w Warszawie, które utworzyli Stefan Kaliński, Jan Mergentaler, Stanisław Mrozowski, Felicjan Kępiński, Maksymilian Białęcki, Edward Stenz, Antoni Zygmund. W 1922 roku czasopismo o tej samej nazwie stało się oficjalnym wydawnictwem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Po reformie ortografii w 1936 r. tytuł czasopisma przyjął obecną formę „Urania“. Czasopismo dostępne jest w czytelni. Zapraszamy do lektury.

Szymon Grygowski

Lekcja astronomii w klasie IIIB

[ G A L E R I A ]

21 maja 2014 r. na pierwszej godzinie lekcyjnej odbyły się zajęcia z astronomii. Uczniowie klasy IIIB Gimnazjum nr 2 pod opieką p. Szymon Grygowskiego udali się na plac apelowy, gdzie korzystając ze szkolnego teleskopu obserwowali naszego naturalnego satelitę.  Powiększenia obrazu były na tyle duże, że pozwalały zaobserwować na powierzchni Księżyca pojedyncze kratery.


IIIB w czasie obserwacji 

Uczniowie wykonywali również serię zdjęć Księżyca wykorzystując własne aparaty fotograficzne w swoich telefonach komórkowych. Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają z fizyki gratyfikację w postaci oceny cząstkowej: bardzo dobry. Gościem, który brał udział w naszych obserwacjach był p. Marek Dobrowolski nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących.


p. Marek Dobrowolski

Szymon Grygowski

8 NOC ASTRONOMICZNA

[ G A L E R I A ]

20 maja 2014r. o godzinie 22:00 odbyła się kolejna noc astronomiczna. Z racji późniejszych zachodów Słońca raczyliśmy się widokami jasnych obiektów takich jak planety i gwiazdy. Warunki obserwacyjne były na tyle dobre, że pozwalały zaobserwować strukturę atmosfery Jowisza.

 
Anita i Norbert

W przypadku Saturna były widoczne pierścienie, natomiast na Marsie widoczne były zarysy czap polarnych. Niestety bez odpowiedniego filtra obraz był mało kontrastowy. Na celownik poszły również gwiazdy takie jak: Arktur, Kapella, Wega, Betelgeza. Tej nocy nie udało nam się zaobserwować obiektów głębokiego nieba. Do następnego spotkania…


Jedna z trudniejszych pozycji obserwacyjnych

Szymon Grygowski

Podkategorie