Świadectwo operatorskie urządzeń radiowych w garści

[ LINK DO ŚWIADECTWA ]

Opiekun koordynujący projekt ARISS p. Szymon Grygowski otrzymał świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Jest to kolejny krok do tego, aby w naszej szkole powstał pierwszy w Nowogardzie Szkolny Klub Krótkofalarski pod egidą PZK.

 

Świadectwo radiooperatorskie

 

Następnym etapem będzie otrzymanie przez radiooperatora i szkolny klub tak zwanych znaków wywoławczych (skrótów, które jednoznacznie identyfikują radiostację w eterze. Do pierwszych łączności…

Szymon Grygowski

7 NOC ASTRONOMICZNA

[ G A L E R I A ]

Dnia 7 maja odbyło się siódme spotkanie astronomiczne. O godz. 22:10 udaliśmy się na miejsce obserwacji. Dzisiejszej nocy mogliśmy cieszyć oko widokiem takich planet jak: Jowisz, Saturn czy Mars. Warunki obserwacji były na tyle dobre, iż na Jowiszu widzieliśmy strukturę pasmową jego atmosfery,wokół Saturna widać był pierścienie a w przypadku Marsa delikatny zarys czap polarnych.


p. Szymon Grygowski podczas ustawiania szukacza

Numerem 1 dzisiejszych obserwacji to Księżyc, który był widoczny w 58% i aktualnie zmierza w kierunku pełni. Podczas obserwacji Księżyca w pełni ilość światła dochodząca do oka jest tak duża, iż dłuższa obserwacja powoduje dyskomfort dlatego też rozważamy doposażenie teleskopu w filtr księżycowy.


Księżyc

W czasie obserwacji udało nam się również wykonać zdjęcia Księżyca za pomocą telefonu komórkowego. Z powodu dużej ilości światła odbitego od Księżyca nie obserwowaliśmy obiektów głębokiego nieba i przed północą zakończyliśmy obserwacje.


Marcin Sierzchała podziwia Księżyc

Szymon Grygowski

Publikacja na portalach "wNowogardzie.pl", "www.nowogard.pl" oraz w Dzienniku Nowogardzkim

Na portalu informacyjnym wNowogardzie.pl, na portalu Miasta i Gminy Nowogard www.nowogard.pl oraz w Dzienniku Nowogardzkim został opublikowany nasz artykuł dotyczący nocnych obserwacji nieba największym amatorskim teleskopem astronomicznym w Polsce.

 

www.wnowogardzie.pl

 

 

www.nowogard.pl

 

Dziennik Nowogardzki (czołówka)

 

Dziennik Nowogardzki (strona 8)

Szymon Grygowski

6 NOC ASTRONOMICZNA

[ G A L E R I A ]

Dnia 30 kwietnia 2014 r. młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie spotkała sie na kolejnej nocy astronomicznej. Tym razem była to grupa uczniów z klasy IBL. Pod opieką p. Szymona Grygowskiego o godz. 22:10 udaliśmy się na miejsce obserwacji. Skład grupy to: Hanna Wilińska, Aleksandra Olejnik, Aleksandra Opala, Justyna Wieczorkiewicz oraz nasza absolwentka Justyna Wieczorkiewicz.


Grupa astronomów z IBL

Tej nocy nastawiliśmy się wyłącznie na obserwacje planet takich jak Jowisz, Saturn i Mars. Planety te w tym okresie są widoczne gołym okiem, a zwłaszcza Jowisz, Mars i Satrun. Warunki obserwacyjne były na tyle dobre, że można było zobaczyć pewne struktury na powierzchni Marsa.

 
Przygotowanie teleskopu do obserwacji Satruna

Z niecierpliwością czekamy na dalsze doposażenie naszego teleskopu tak, aby można było uzyskiwać lepszy obraz o lepszym powiększeniu oraz wejść w obszar astrofotografii. Obserwacje zakończyliśmy dokładnie o północy. Do następnego spotkania...


Aleksandra Olejnik w akcji

Szymon Grygowski

Podkategorie