ARISS w dniu otwartym II Liceum Ogólnokształcącego

[ G A L E R I A ]

Dnia 29 kwietnia 2014 r. w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się dzień otwarty. Jedną z form promowania naszej szkoły była prezentacja działań dotycząca projektu ARISS.


Płeć piękna w czasie obserwacji

W sali 55 specjalnie dla młodzieży gimnazjalnej odbyła się krótka prezentacja strony internetowej projektu oraz zajęcia praktyczne z teleskopem szkolnym.

 
Teleskop szkolny w akcji

Każdy uczeń mógł wykonać obserwacje za pomocą teleskopu. Uczniowie uzyskali również informację dotyczącą tego jak złożyć teleskop oraz czym się kierować kupując sprzęt astronomiczny.

 
Krótko o projekcie ARISS...

Szymon Grygowski

Największy teleskop astronomiczny w Nowogardzie

[ G A L E R I A ]

Dnia 28 kwietnia 2014 o godz. 18.30 przyjechał do Nowogardu największy amatorski teleskop astronomiczny w Polsce SOWA. Teleskop ten to 600 mm Newton o ogniskowej 3 m!!! Teleskop ten pojawił się w Nowogardzie dzięki p. Szymonowi Grygowskiemu, który nawiązał kontakt z prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Szczecinie panem Tadeuszem Smelą.


Pan Tadeusz Smela przed wykładem

O godzinie 19:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w sali K1 rozpoczął się wykład z astronomii dotyczący ewolucji gwiazd na którym pojawili się uczniowie zarówno gimnazjum jak i liceum. W spotkaniu wziął udział również dyrektor ZSO pan Leszek Becela. O godz. 21:00 po zajęciach teoretycznych udaliśmy się na miejsce obserwacji.  Warunki atmosferyczne były tej nocy wyśmienite. Oczywiście w obserwacjach brał również udział szkolny teleskop Sky Watcher o średnicy zwierciadła 150 mm i ogniskowej 750 mm. Oba teleskopy to teleskopy, które stworzone są do obserwacji obiektów głębokiego nieba (DeepSky) takich jak mgławice, galaktyki czy gromady kuliste ale obrazy planet też potrafią zapierać dech w piersi obserwatora.


Krzysztof Zamara - po drabinie do okularu

Teleskop SOWA jest tak duży, że do rozstawienia potrzebne są co najmniej 2 osoby, a masa całego urządzenia to 73 kg więc na pewno nie jest teleskop balkonowy.  Teleskop jest tak wysoki, iż do obserwacji obiektów w zenicie potrzebna była specjalna drabina. Pan Tadeusz kierował teleskop przede wszystkim na DSy,  a więc cieszyliśmy wzrok mgławicami i gromadami kulistymi. Pierwszy raz tej nocy obserwowaliśmy Saturna.


Nakierowanie teleskopu na następną galaktykę

Zarówna na Sowie jak i teleskopie szkolnym widoczne były pierścienie Saturna i jego księżyce. Oczywiście tej nocy obserwowaliśmy Jowisza, który na Sowie ukazał słynną ciemną plamę oraz Marsa. Zmęczeni i głodni ale szczęśliwi zakończyliśmy obserwacje astronomiczne o godz. 23:50. Mamy nadzieje, że nasza współpraca z PTMA Szczecin będzie dalej kwitła.


Pierwsza w tym roku obserwacja Saturna

Szymon Grygowski

5 NOC ASTRONOMICZNA

[ G A L E R I A ]

Dnia 19 kwietnia o godz. 21:20 odbyła się 5 noc astronomiczna. Najważniejszym obiektem obserwowanym tej nocy była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Dokładnie o godzinie 22:07 było widać jej przelot w postaci bardzo jasnego punktu poruszającego się po łuku z zachodu na południe. Jasność obiektu była na tyle duża, że pozwalała obserwować go gołym okiem (Martyna Jania).


Marcin śledzi ruch Marsa

Obserwację prowadziliśmy również za pomocą lornetki (Marcin Sierzchała) oraz szukacza (p. Szymon Grygowski). Obserwacja nie była możliwa za pomocą samego teleskopu ze względu na szybkość poruszającego się obiektu oraz ze względu na typ montażu teleskopu. Bardzo ciekawym obiektem widocznym tej nocy na niebie był Mars, który przyciągał wzrok swą żółtawą barwą. Oczywiście na deser zostawiliśmy sobie Jowisza.


Martyna, Marcin i Newton


Misja wykonana

Szymon Grygowski

Egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej

[ G A L E R I A ]

12 kwietnia w Harcerskim Klubie Krótkofalowców SP1ZCV w Szczecinie odbył się egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Do egzaminu przystąpiło 17 osób. Z naszej szkoły egzamin zdawał p. Szymon Grygowski.


Przed egzaminem

Dyrektor szczecińskiej Delegatury UKE pani Mirosława Kędra, która przewodniczyła komisji, z satysfakcją i zadowoleniem poinformowała, iż wszyscy przystępujący do egzaminu zakończyli go wynikiem pozytywnym. Pytania na egzaminie dotyczyły wiedzy z takich dziedzin jak: elektronika, fizyka, radiotelekomunikacja czy prawo telekomunikacyjne.


Arkusze egzaminacyjne rozdane

Teraz pozostaje tylko czekać na odbiór świadectwa radiooperatora oraz na pozwolenie radiowe. Działania podjęte w tym kierunku przez p. Szymona Grygowskiego i p. Janusza Tylkowskiego przyczyniają się do powstania pierwszego w Nowogardzie Szkolnego Klubu Krótkofalarskiego, który będzie działać pod egidą PZK Szczecin.


Z lewej prezes PZK Szczecin p. Janusz Tylkowski

Szkoła została na poziomie sprzętowym doposażona w anteny KF oraz specjalny zasilacz impulsowy do radiostacji. Aktualne jesteśmy na etapie zakupu rotora RAS oraz radostacji.


Prezes UKE p. Mirosława Kędra

Szymon Grygowski

Podkategorie