ZSO gości prezesa PZK Szczecin

[ G A L E R I A ]

Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców w Szczecinie pan Janusz Tylkowski (SP1TMN) odwiedził naszą szkołę dnia 15 marca 2014 r. Pan Janusz jest osobą, która będzie pełniła rolę radiooperatora w bezpośredniej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS.


Wspólne zdjęcie z p. Januszem Tylkowskim

Celem wizyty pana Janusza było zachęcenie młodzieży do działań w sferze krótkofalarstwa oraz sprawdzenie warunków technicznych szkoły, które umożliwiłyby założenie w naszej szkole Szkolnego Klubu Krótkofalarskiego. Pierwsza część spotkania odbyła się w sali komputerowej K1, gdzie pan Janusz przeprowadził zajęcia teoretyczne.

 
Anteny radiowe na balkonie pana Janusza

Młodzież otrzymała materiały informacyjne oraz zapoznała się z programami komputerowymi, które wspomagają pracę krótkofalowców. Pan Janusz pokazał również jak wyglądają i działają radiotelefony. Tego dnia w naszym zasięgu radiowym znajdowała się stacja ISS ale niestety ze względów technicznych nie udało się z nią nawiązać łączności. Druga część spotkania miała charakter organizacyjno techniczny.

 
Rozmowy, ustalenia, decyzje...

Czytaj więcej: ZSO gości prezesa PZK Szczecin

4 NOC ASTRONOMICZNA

[ G A L E R I A ]

Dnia 12 marca 2014 r. o godzinie 19:50 odbyła się 4 NOC ASTRONOMICZNA. 

 
Anita pod wrażeniem wielkości Księżyca

Grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Anita Pupacz, Martyna Jania, Marcin Sienkiewicz, Wojciech Czernikiewicz wraz z opiekunem Szymonem Grygowski udała się na kolejną obserwację nocnego nieba. Tym razem skupiliśmy się na obserwacjach dwóch bliskich obiektów: Księżyca i Jowisza.


Martyna już w rękawiczkach :)

Powiększenia obrazu były na tyle duże, iż można było podziwiać w przypadku Księżyca ogromne morza księżycowe oraz kratery meteorytowe.


Wojtek ustawia się na Jowisza

Natomiast Jowisz raczył nas swoimi gęstymi pasami gazowej atmosfery w asyście księżyców galileuszowych. Na spotkanie przybył również pan Dyrektor Leszek Becela.


Pan Leszek Becela w akcji

Niestety tej nocy nie udało nam się wykonać żadnego zdjęcia. Jak zwykle z miejsca obserwacji wygoniła nas spadająca temperatura i domagające się kolacji żołądki :) Do następnego spotkania...

Szymon Grygowski

Wycieczka do Szczecina (US)

[ G A L E R I A ]

Dnia 12-03-2104 r. miała miejsce wycieczka do Zakładu Astronomii i Astrofizyki na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Naszym opiekunem na Wydziale Matematyczno Fizycznym był Pan Adam Łacny, który jest asystentem w Zakładzie Informatyki.

 
Krótki wykład z astronomii

Pan Adam przeprowadził dla nas krótki wykład dotyczący obserwacji astronomicznych oraz zademonstrował działanie następujących typów teleskopów: refraktor, reflektor (Newton) oraz reflektor (Maksutow).


Teleskop zwierciadlany Newtona

Udało nam się również przeprowadzić obserwację Słońca metodą projekcji okularowej dzięki której, uczniowie mogli zaobserwować plamy słoneczne, które mają silny związek a aktywnością naszego Słońca.


Obserwacja Słońca metodą projekcji okularowej

Grupa projektowa ARISS jednomyślnie uznała środowy wyjazd za udany.

Szymon Grygowski

Wycieczka do Szczecina (ZUT)

[ G A L E R I A ]

Dnia 12 marca 2014 r. grupa projektowa w składzie: Jan Rybka, Jan Kędziora, Patryk Tożewski,  Hubert Fasuła, Mateusz Tamborski, Paweł Józefiak, Radosław Gawroński wraz z opiekunem p. Szymonem Grygowskim udała się na wycieczkę do Szczecina.


Wspólne zdjęcie z prof. Januszem Typkiem

Celem wycieczki była wizyta w obserwatorium astronomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz wizyta w Zakładzie Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu Szczecińskiego. W części pierwszej wycieczki odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne ZUT mieszczące się na dachu Budynku Międzywydziałowego.


Kopuła obserwatorium astronomicznego ZUT

Naszym przewodnikiem był prof. ZUT dr hab. Janusz Typek. Niestety obserwatorium aktualnie jest w fazie konserwacji, więc Pan Janusz poprowadził w kopule obserwacyjnej wykład z astronomii i astrofizyki. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji dotyczących obserwacji astronomicznych oraz  budowy i użytkowania teleskopów.

 
Refraktor na solidnej podstawie

Czytaj więcej: Wycieczka do Szczecina (ZUT)

Podkategorie