SUPERKOMPUTER w Gimnazjum nr 2

 

Dnia 12 czerwca uczniowie Gimnazjum nr 2 w składzie: Konrad Laskowski, Norbert Saja, Oktawiusz Łatka, Miłosz Kowalczyk i Natan Jeremicz pod opieką p. Szymona Grygowskiego brali udział w prezentacji innowacyjnego projektu pt. "SUPERKOMPUTER". Superkomputer (klaster) to grupa komputerów połączonych w sieci realizujących jedno zadanie rozbijając je na poszczególne komputery.

 

Zadaniem grupy projektowej było stworzenie klastra obliczeniowego zajmującego się obliczeniami numerycznymi, w tym przypadku było to wyznaczenie liczby Pi metodą Monte Carlo. W pierwszym etapie prac uczniowie musieli zainstalować odpowiednie oprogramowanie a następnie je skonfigurować. Drugi etap to konfiguracja sieci komputerowej i zabezpieczeń. Etap trzeci to obliczenia na klastrze, który obejmował 17 komputerów opartych na 2 rdzeniowych procesorach firmy Intel. Etap ostatni to graficzne opracowanie wyników za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

 

Wnioski które zostały wysnute na podstawie wyników są następujące, wraz ze wzrostem ilości komputerów w klastrze czas obliczeń maleje wykładniczo. Dzisiejsze superkomputery to nie jeden komputer z jednym silnym procesorem. Dzisiejsze superkomputery to grupy komputerów połączonych ze sobą tak aby zadanie np. problem numeryczny mogło zastać rozbite na poszczególne jednostki i procesory, jednak nie wszystkie obliczenia da się w ten sposób przyspieszyć.

 

opiekun projektu Szymon Grygowski

 

NASA [-] ZSO - Transmisja z wideokonferencji w Internecie!!!

Dzięki wsparciu mentora ARISS p. Armanda Budzianowskiego poniedziałkowa wideokonferencja uczniów naszej szkoły z pracownikami NASA będzie transmitowana na żywo w Internecie pod adresem:

 

http://original.livestream.com/arisspolska

 

Sarah Korona - w czasie treningu na basenie

życzymy miłego odbioru

Szymon Grygowski

Z forum ZSO do NASA

 

W Zespole Szkół Ogólnokształcących dnia 15 czerwca o godzinie 14:00 czasu polskiego w ramach międzynarodowego projektu ARISS odbędzie się wideokonferencja z udziałem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 2 oraz pracownikami Centrum Załogowych Lotów Kosmicznych z NASA. Naszymi rozmówcami będą p. Sarah Korona - osoba odpowiedzialna za czynności pozapojazdowe Extra-vehicular activity (EVA) w dosłownym tłumaczeniu wyjścia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną (spacer kosmiczny) oraz p. Mariusz Zaczek Amerykanin polskiego pochodzenia - kontroler lotów, informatyk, programista - osoba odpowiedzialna za cumowanie pojazdów dostawczych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

 

Sarah Korona

Uczniowie naszej szkoły będą w ciągu godziny zadawać pytania dotyczące pracy astronautów w otwartej przestrzeni kosmicznej oraz pytania związane z życiem na stacji ISS. Dzięki odpowiedniemu łączu internetowemu wideokonferencja będzie wyświetlana w wysokiej rozdzielczości tak, aby zapewnić obserwatorom najlepszą jakość obrazu. Inicjatorem wideokonferencji jest p. Szymon Grygowski szkolny koordynator projektu ARISS, prezes Szkolnego Klubu Radioastronomii PZK im. Mikołaja Kopernika SP1KMK.

Szymon Grygowski

Artykuł z otwarcia klubu SP1KMK w ŚWIAT RADIO

W majowym wydaniu miesięcznika krótkofalarskiego ŚWIAT RADIO pojawiła się fotorelacja z otwarcia Szkolnego Klubu Radioastronomii PZK im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Zapraszamy do lektury.

Szymon Grygowski SQ1SGR

Podkategorie