Zaćmienie Słońca na dniach otwartych Gimnazjum nr 2


Uczniowie w czasie obserwacji

Dnia 20 marca 2015 r. w Gimnazjum nr 2 odbył się dzień otwarty. W programie dnia otwartego znalazły się następujące imprezy:

- przedstawienie teatralne - "Bajka w języku niemieckim",
- zabawy logiczne - "Gimerko",
- angielski na wesoło,
- prezentacja projektu - "Muzyka heavy metalowa",
- konkurs - "Zagadki biologiczne",
- prezentacja - "Poznaj swoje miasto",
- spotkanie w klubie krótkofalarskim SP1KMK,
- zawody sportowe.

W czytelni działała kawiarenka dla nauczycieli. O godzinie 10:15 odbył się apel na forum szkoły, gdzie dyrektor szkoły p. Leszek Becela powitałprzybyłych gości.

Zdjęcie wykonane za pomocą szkolnego teleskopu

Kulminacyjnym momentem dnia otwartego było spotkanie na placu apelowym, gdzie uczniowie obserwowali niecodzienne zjawisko astronomiczne jakim jest zaćmienie Słońca. Obserwacje odbywały się przy użyciu specjalnie przygotowanego teleskopu astronomicznego jak i specjalnych okularów do obserwacji Słońca.Zainteresowanie obserwacją było ogromne. Warunki pogodowe były wyśmienite, więc każdy z przybyły gości mógł się nacieszyć widokiem tego zjawiska. Do następnego spotkania…

W klubie krótkofalarskim SP1KMK

Szymon Grygowski

SP1KMK nadaje


Dnia 5 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie odbyło się oficjalne otwarcie Szkolnego Klubu Radioastronomii im. Mikołaja Kopernika SP1KMK. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz Nowogardu p. Robert Czapla, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie p. Janusz Tylkowski SP1TMN, sekretarz Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie p. Stefan Jaworski  SP1JJY, dyrektorzy nowogardzkich szkół podstawowych, p. Wojciech Breyer SQ1FYW - operator radiostacji klubu SP1KMK, p. Stanisław Salamon SP1MVV oraz Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Stanisław Pietrzycki.


Dyrektor szkoły p. Leszek Becela uroczyście przywitał zebranych gości. Następnie głos zabrał prezes klubu SP1KMK p. Szymon Grygowski nauczyciel fizyki i informatyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących, który w formie prezentacji przedstawił dotychczasowe osiągnięcia uczniów w ramach międzynarodowego projektu ARISS - nawiązania łączności radiowej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Zaprezentowano również koszulkę klubową i kartę QSL (kartę potwierdzającą łączność radiową).

 

Po krótkiej prezentacji głos zabrał prezes ZOT PZK w Szczecinie p. Janusz Tylkowski, który wręczył uczniom licencje nasłuchowe oraz dyplomy za pierwszą łączność, a dyrektorowi szkoły podziękowania za trud włożony w realizację projektu. Do podziękowań przyłączył się również burmistrz Nowogardu p. Robert Czapla, wręczając na ręce p. Szymona Grygowskiego list gratulacyjny za dokonane osiągnięcia po czym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.


Po części oficjalnej wszyscy udali się do pomieszczenia klubowego, gdzie uczniowie oraz zaproszeni goście mogli nawiązać swoją pierwszą radiową łączność.

Szymon Grygowski (SQ1SGR)

DZIEŃ OTWARTY w Gimnazjum nr 2

 

 

20 marca 2015 roku czeka nas wyjątkowy dzień. Nad województwem zachodniopomorskim nastąpi zaćmienie Słońca. O Godzinie 10.50 Księżyc w ¾ zakryje tarczę Słońca. Zbiega się to z okresem promocji naszego gimnazjum. Zapraszamy uczniów klas szóstych szkół podstawowych do zapoznania się z naszą szkołą. W tym na obserwację zaćmienia Słońca przez teleskop astronomiczny oraz za pomocą specjalnych okularów.

 

Teleskop gotowy do obserwacji zaćmienia Słońca

 

Specjalne okulary do obserwacji Słońca

 

Mam nadzieję, że tak bliskie spotkanie z naszą szkołą ułatwi Wam – drodzy goście decyzję o wyborze gimnazjum.

Serdeczne zapraszam, w piątek 20 marca od godziny 8.00 uczniów wraz z wychowawcami , natomiast w poniedziałek 23 marca o 16.30 ich rodziców.

 

Leszek Becela dyrektor szkoły

w imieniu własnym, nauczycieli i uczniów

Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie

Oficjalne otwarcie klubu SP1KMK

W czwartek 5 marca 2015 r. o godz. 10:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie odbędzie się oficjalne otwarcie Szkolnego Klubu Radioastronomii im. Mikołaja Kopernika SP1KMK. Wśród zaproszonych gości pojawi się burmistrz Nowogardu p. Robert Czapla, prezes PZK Szczecin p. Janusz Tylkowski oraz dyrektorzy nowogardzkich szkół podstawowych. Tego dnia zostanie również zaprezentowana oficjalna karta QSL i koszulka klubu SP1KMK.

karta QSL (AWERS)

 karta QSL (REWERS)

 

KOSZULKA KLUBOWA (PRZÓD)

KOSZULKA KLUBOWA (TYŁ)

Zapraszamy również wszystkich krótkofalowców do łączności tego dnia z naszą stacją :)

 

Szymon SQ1SGR

Podkategorie