Z forum ZSO do NASA

W Zespole Szkół Ogólnokształcących dnia 15 czerwca o godzinie 14:00 czasu polskiego w ramach międzynarodowego projektu ARISS odbędzie się wideokonferencja z udziałem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 2 oraz pracownikami Centrum Załogowych Lotów Kosmicznych z NASA. Naszymi rozmówcami będą p. Sarah Korona - osoba odpowiedzialna za czynności pozapojazdowe Extra-vehicular activity (EVA) w dosłownym tłumaczeniu wyjścia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną (spacer kosmiczny) oraz p. Mariusz Zaczek Amerykanin polskiego pochodzenia - kontroler lotów, informatyk, programista - osoba odpowiedzialna za cumowanie pojazdów dostawczych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Sarah Korona

Uczniowie naszej szkoły będą w ciągu godziny zadawać pytania dotyczące pracy astronautów w otwartej przestrzeni kosmicznej oraz pytania związane z życiem na stacji ISS. Dzięki odpowiedniemu łączu internetowemu wideokonferencja będzie wyświetlana w wysokiej rozdzielczości tak, aby zapewnić obserwatorom najlepszą jakość obrazu. Inicjatorem wideokonferencji jest p. Szymon Grygowski szkolny koordynator projektu ARISS, prezes Szkolnego Klubu Radioastronomii PZK im. Mikołaja Kopernika SP1KMK.

Szymon Grygowski