WIDEOKONFERENCJA Z NASA

Dnia 15 czerwca o godzinie 14:00 czasu polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyła się wideokonferencja z udziałem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pracownikami Centrum Załogowych Lotów Kosmicznych z NASA. Naszymi rozmówcami byli p. Sarah Korona - osoba odpowiedzialna za wyjścia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną (spacer kosmiczny) oraz p. Mariusz Zaczek Amerykanin polskiego pochodzenia - kontroler lotów, informatyk, programista - osoba odpowiedzialna za cumowanie pojazdów dostawczych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Na początku wideokonferencji p. Sarah Korona i p. Mariusz Zaczek opowiadali o swojej pracy, między innymi dowiedzieliśmy się jakie pojazdy cumują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS oraz jak zbudowany jest skafander astronauty. Następnie grupa 20 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie zadawała pytania dotyczące stacji ISS i warunków w jakich znajdują się astronauci w czasie spaceru kosmicznego. Wśród grupy uczniów zadających pytania byli członkowie szkolnego klubu krótkofalarskiego SP1KMK.

Na wideokonferencji pojawiła się również grupa krótkofalowców: SP1TMNJanusz Tylkowski - prezes PZK OT Szczecin, SP1JJY Stefan Jaworski - sekretarz PZK OT Szczecin, SQ1FYW Wojciech Breyer - radiooperator klubu SP1KMK.

Wideokonferencja przebiegła w miłej atmosferze, bez większych problemów technicznych. Na zakończenie podziękowaliśmy naszym gościom z NASA i do następnego spotkania we wrześniu...

Szymon Grygowski