Nowa radiostacja w klubie SP1KMK

Szkolny Klub Radioastronomii SP1KMK otrzymał nową radiostację - Kenwood TS-2000E. Urządzenie to pracuje w bardzo szerokim zakresie od fal radiowych o długości od 160 m do 70 cm. Charakterystyka tych fal powoduje, iż uczniowie mogą nawiązywać łączności o zasięgu nie tylko krajowym ale również międzykontynentalnym w zależności od warunków. Transciever Kenwood TS-2000E potrafi obsłużyć cztery anteny oraz posiada wbudowaną skrzynkę antenową - urządzenie dostrajające linię antenowa do radiostacji. Radiostacja ta umożliwia również wykonywanie łączności cyfrowych i satelitarnych.

Uczniowie naszej szkoły wykonali już pierwsze łączności na nowym sprzęcie. Najdalsza łączność została wykonana przez Konrada Laskowskiego, ucznia Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie. Operator znajdował się w miejscowości Brunszwik (Niemcy), 350 km w linii prostej od Nowogardu.

Do spotkania na paśmie…

Szymon Grygowski SQ1SGR