O ARISS

ARISS (skrót od ang.: Amateur Radio on the ISS), czyli sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt ARISS w fazie finalnej przewiduje łączność uczniów szkoły (z terenu swojej placówki), gdzie będą mogli zadać pytania astronautom przebywającym w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, skrót: ISS), organizowanej przez międzynarodową organizację ARISS. Łączność ta powstaje w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego ARISS

Przedsięwzięcie to wymaga zainteresowania uczniów wiedzą z pogranicza astronomii i astronautyki (fizyka, chemia, matematyka – przedmioty techniczne), stymuluje naukę języka angielskiego (lub innego języka np. włoskiego), sprzętu (telefon konferencyjny lub sprzęt radioamatorski, nagłośnienie, dyktafon, aparat fotograficzny, kamera), oraz wielomiesięcznych i bardzo starannych przygotowań. W realizacji poszczególnych kroków – czyli co i kiedy wykonać oraz jak pomaga Mentor wyznaczony przez ARISS Europa.

Planowane terminy łączności to dla opcji:

telemost około 1 roku (radioamatorzy z innego kontynentu zestawiają w paśmie amatorskim łącze Ziemia – ISS – Ziemia, a firma telekomunikacyjna zestawia łącza naziemna łącząc szkołę ze stacja ARISS segmentu naziemnego).

łączność bezpośrednia około 2 lat - (lokalni radioamatorzy z doświadczeniem przygotowują w szkole lub placówce non-profit sprzęt do zestawienie w paśmie amatorskim łącza Ziemia – ISS – Ziemia tworzą szkolny segment naziemny ARISS w obrębie danej szkoły lub instytucji).

Projekt ARISS jest realizowany przez partnerów agencji kosmicznych:
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu (NASA) z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna – Roskosmos (RKA) z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna (ESA),
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu (CNES) z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA),
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA)
w ramach współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) i organizacjami krótkofalowców z państw uczestniczących.

Warto dodać, że w innych krajach wydarzenie to jest transmitowane na żywo w telewizji ogólnokrajowej, np.: we Włoszech w RAI NEWS 24h. W Polsce telekonferencja uczniów z astronautą w kosmosie w ramach ARISS była transmitowana m.in w: TVP Info, Sylwestrowe Wiadomości TVP 1 i TVP Polonia, oraz wejście na żywo w TVN24. Wydarzenie to tez znakomicie pokrywały rozgłośnie radiowe lokalne oraz ogólnopolskie takie jak: Polskie Radio Jedynka, Radio Zet.