Nowa radiostacja w klubie SP1KMK

 

Szkolny Klub Radioastronomii SP1KMK otrzymał nową radiostację - Kenwood TS-2000E. Urządzenie to pracuje w bardzo szerokim zakresie od fal radiowych o długości od 160 m do 70 cm. Charakterystyka tych fal powoduje, iż uczniowie mogą nawiązywać łączności o zasięgu nie tylko krajowym ale również międzykontynentalnym w zależności od warunków. Transciever Kenwood TS-2000E potrafi obsłużyć cztery anteny oraz posiada wbudowaną skrzynkę antenową - urządzenie dostrajające linię antenowa do radiostacji. Radiostacja ta umożliwia również wykonywanie łączności cyfrowych i satelitarnych.

 

Uczniowie naszej szkoły wykonali już pierwsze łączności na nowym sprzęcie. Najdalsza łączność została wykonana przez Konrada Laskowskiego, ucznia Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie. Operator znajdował się w miejscowości Brunszwik (Niemcy), 350 km w linii prostej od Nowogardu.

 

Do spotkania na paśmie…

Szymon Grygowski SQ1SGR

Wideokonferencja z amerykańskim astronautą Josephem Acabą

J. Acaba

Dnia 18 września o godz. 14:00 czasu lokalnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie odbędzie się wideokonferencja z udziałem amerykańskiego astronauty Josepha Acaby. W wideokonferencji wezmą udział również Sarah Korona - osoba odpowiedzialna za przygotowanie astronautów do spaceru kosmicznego oraz Mariusz Zaczek - inżynier lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. To już druga wideokonferencja w tym roku kalendarzowym organizowana w ramach projektu ARISS.

 

Uczniowie w czasie łączności będą zadawać pytania dotyczące m. in. życia astronautów na stacji kosmicznej. Udział w wideokonferencji zapowiedział również prezes PZK OT w Szczecinie  p. Janusz Tylkowski SP1TMN. Piątkowa wideokonferencja będzie transmitowana na żywo w Internecie pod adresem:

http://original.livestream.com/arisspolska

 

Szymon Grygowski

Uczniowie ZSO łączą się ze Stacją Kosmiczną ISS

Dnia 29 września 2015 r. uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie jako pierwsi w naszym województwie połączą się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS i skierują 14 pytań do amerykańskiego astronauty Kjella Lindgrena przebywającego aktualnie na orbicie. Łączność ze stacją kosmiczną realizowana będzie za pomocą tzw. telemostu, wykorzystując naziemne łącza telefoniczne i sprzęt krótkofalarski. Pytania będą dotyczyły m. im. życia na stacji ISS. Początek łączności z astronautą przewidywany jest na godz. 14:56 czasu lokalnego.

Nasz rozmówca: Kjell Lindgren

W czasie tego wydarzenia na trzech ekranach projekcyjnych będą się pojawiać następujące informacje: aktualne położenie stacji kosmiczne ISS tak jak to się odbywa w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston, na drugim ekranie będzie pojawi się przekaz na żywo z kamer zainstalowanych na stacji natomiast na trzecim ekranie pojawią się zdjęcia astronauty. Początek wydarzenia godz. 13:40 na forum ZSO.

Przekaz na żywo w Internecie pod adresem:

http://original.livestream.com/arisspolska

 


 

Koordynator projektu ARISS Szymon Grygowski

WIDEOKONFERENCJA Z NASA

Dnia 15 czerwca o godzinie 14:00 czasu polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyła się wideokonferencja z udziałem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pracownikami Centrum Załogowych Lotów Kosmicznych z NASA. Naszymi rozmówcami byli p. Sarah Korona - osoba odpowiedzialna za wyjścia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną (spacer kosmiczny) oraz p. Mariusz Zaczek Amerykanin polskiego pochodzenia - kontroler lotów, informatyk, programista - osoba odpowiedzialna za cumowanie pojazdów dostawczych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.


Na początku wideokonferencji p. Sarah Korona i p. Mariusz Zaczek opowiadali o swojej pracy, między innymi dowiedzieliśmy się jakie pojazdy cumują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS oraz jak zbudowany jest skafander astronauty. Następnie grupa 20 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie zadawała pytania dotyczące stacji ISS i warunków w jakich znajdują się astronauci w czasie spaceru kosmicznego. Wśród grupy uczniów zadających pytania byli członkowie szkolnego klubu krótkofalarskiego SP1KMK.

 

Na wideokonferencji pojawiła się również grupa krótkofalowców: SP1TMNJanusz Tylkowski - prezes PZK OT Szczecin, SP1JJY Stefan Jaworski - sekretarz PZK OT Szczecin, SQ1FYW Wojciech Breyer - radiooperator klubu SP1KMK.


Wideokonferencja przebiegła w miłej atmosferze, bez większych problemów technicznych. Na zakończenie podziękowaliśmy naszym gościom z NASA i do następnego spotkania we wrześniu...

Szymon Grygowski

Podkategorie